Για έβδομη συνεχόμενη φορά και όγδοη συνολικά η Όλυμπος αναδείχθηκε νικήτρια στο τουρνουά της Καρπάθου, κερδίζοντας στον τελικό τα Πηγάδια με 64-50!
Η Όλυμπος ξανά στην κορυφή.

Έγινε πλέον συνήθεια…

Η Όλυμπος για έβδομη συνεχόμενη φορά και όγδοη συνολικά κατέκτησε τον τίτλο στο 15ο καλοκαιρινό τουρνουά μπάσκετ  της Καρπάθου, κερδίζοντας εύκολα τα Πηγάδια με 64-50.

Η ομάδα του Γιάννη Τσέρκη ήταν εμφανώς καλύτερη, έπαιξε καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήρε δίκαια το τρόπαιο στο τουρνουά, το οποίο φέτος διεξήχθη στη μνήμη του Γιάννη Ιωαννίδη.

Πολύ καλό ήταν το α’ δεκάλεπτο του αγώνα στον τελικό του τουρνουάΗ Όλυμπος είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά τα Πηγάδια ήταν αρκετά… ενοχλητικά και δημιούργησαν προβλήματα στην κάτοχο του τίτλου.

Αρχικά με τον Καλογερία, η Όλυμπος προηγήθηκε 7-4 (3’) και 11-8 (5’), αλλά τα Πηγάδια ισοφάρισαν με τον Ζερβό (11-11) και ήταν κοντά στο σκορ 15-14 (7’).

Με τον Βασιλαράκη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό, οι Ολυμπίτες έκαναν το 19-14 (8’), ενώ με buzzer beater του Παπαδόπουλου, το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 24-18.

Στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος πήρε το όπλο του…

Μετά το 24-22 με τον Μc Caffery S., ο παίκτης της Ολύμπου άρχισε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 και η ομάδα του ξέφυγε για πρώτη φορά με +8 (30-22). Με καλάθι του Καλογερία η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (32-22 στο 14’).

Τα Πηγάδια δεν μπορούσαν να σκοράρουν έξω από τα 6.75, αντίθετα με την Όλυμπο που βρήκε λύσεις κει μα τρίποντο του Βασιλαράκη ξέφυγε με +13 (35-22 στο 16’). Η Όλυμπος έλεγξε απόλυτα το ρυθμό στο β’ δεκάλεπτο, με τα Πηγάδια να δυσκολεύονται πολύ στο σκοράρισμα και να κάνουν πολλά λάθη.

Η Όλυμπος έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ με τους Παπαδόπουλο, Βασιλαράκη και Καλογερία να συνθέτουν μία πολύ καλή τριπλέτα (41-24 στο 18’). Το β’ δεκάλεπτο τελείωσε με 17-6 και η Όλυμπος έκλεισε το ημίχρονο με +17 (41-24).
Στο β’ ημίχρονο, η Όλυμπος δεν συνάντησε δυσκολίες για να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά…

Μετά το 41-26, οι παίκτες του Γιάννη Τσέρκη πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν +20 (51-31 στο 25’) με τρίποντο του Τρατολάτη.

Τα Πηγάδια αντέδρασαν (51-35), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι απάντησαν (56-35 στο 27’). Το ισορροπημένο γ’ δεκάλεπτο, βρήκε την Όλυμπο να προηγείται με +19 (56-37) και να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης και τίτλου στο Απέρι. Η τελευταία περίοδος είχε τυπική διαδικασία με τη ψαλίδα να ανοίγει στο +23 (60-37 στο 32’).

Τα Πηγάδια πλησίασαν σε 62-46 (38’), δεν έλειψε η ένταση στο τέλος και τα σκληρά φάουλ, με την Όλυμπο να κερδίζει με 64-50.

Από τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Παπαδόπουλος, Βασιλαράκης και Καλογερίας και από τους ηττημένους οι Mc Caffery και Ζερβός.

*Το «παρών» στον τελικό έδωσαν ο βουλευτής Δωδεκανήσου Μάνος Κόνσολας
και ο πρόεδρος των απανταχού Καρπαθίων Αττικής και καθηγητής ιατρικής Γιάννης Καραϊτιανός και o πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Kαρπάθου Δημήτρης Κωνσταντινίδης.

Πρώτος σκόρερ του τελικού αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βασιλαράκης της Ολύμπου και M.V.P. ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος των νικητών.

Κύπελλο ήθους δόθηκε στον Γιώργο Παραγιουδάκη των Πηγαδίων και κύπελλο για την προσφορά του στο μπάσκετ της Καρπάθου στον Βασίλη Πρωτόπαπα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-18, 41-24(ημ.), 56-37, 64-50.

Διαιτητές: Αντωνίου- Βιτζηλαίος
ΟΛΥΜΠΟΣ (Τσέρκης): Χατζήπαπας, Τρατόλατης 3(1), Βασιλαράκης 18(1), Παπαδόπουλος 14(4), Καλογερίας 14, Χατζήπαπας, Παπαγεωργίου, Γκιζέλης 6(2), Παπαδημητρίου, Πρωτόπαπας 9(1).
ΠΗΓΑΔΙΑ (Λαμπρίδης): Mc Caffery S. 16, Παραγιουδάκης Ι., Παραγιουδάκης Γ., Ζερβός 15(1), Mc Caffery D. 2, Καλαφάτης 2, Λογοθέτης Π. Μανωλιός, Λογοθέτης Δ. 7, Γιαλλουράκης, Αδαμάκης 8.